Termal Mest çorap Ürün Görseli

Ayaklarım neden soğuk?

Soğuk ayakların var mı?

“Soğuk ayaklar” deyimi, düğününüz gibi büyük bir olaydan önce gerginleşmek anlamına gelmez. Bazı insanlar kelimenin tam anlamıyla soğuk ayaklara sahipler, bu da onlara soğuk geliyor, dokunulamayacak kadar soğuk ya da her ikisi de.

Birçok insan hayatlarının bir noktasında soğuk ayak yaşayacak. Bazı nedenler geçicidir ve zararsızdır, ancak diğerleri daha ciddi sağlık koşullarını gösterebilir.

Soğuk ayaklara ne sebep olur?

Soğuk ayakların birkaç farklı nedeni vardır. Bazen en basit sebep, sıcaklık eksikliğidir. Eğer kot pantolon ve tişört giyiyorsanız ve ayaklarınız çıplaksa, önce soğuğa maruz kalabilecekleri anlamına gelir. Bununla birlikte, başka sebepler de vardır. Termal Mest Çorap Kullanıcı Yorumları arasında en fazla sorulan sorular arasında yer almaktadır.

Zayıf dolaşım

Bu soğuk ayakların en yaygın nedenlerinden biridir. Kötü dolaşım, ayaklarınızın düzenli olarak alınmasını ve vücudunuzun geri kalanından daha soğuk olmasını sağlayacak kadar sıcak kanı zorlaştırabilir.

Dolaşım problemleri, kalbin yeterince hızlı bir şekilde vücuttan kan pompalaması için mücadele ettiği bir kalp rahatsızlığı sonucu ortaya çıkabilir. Kötü dolaşım, sedanter yaşam tarzından çok fazla oturmanın sonucu olabilir. Bütün gün bir masada oturursanız, bunu yaşayabilirsiniz. Sigara içmek de dolaşım bozukluğuna neden olabilir.

Anemi

Anemi, kırmızı kan hücreleri eksikliğiniz olduğunda gelişir. Bu özellikle şiddetli anemi vakalarında soğuk ayakların diğer bir yaygın nedenidir. Aksi halde çok sağlıklı insanlarda bile demir eksikliği anemisi oluşabilir. Diyet değişiklikleri ve takviyeleri alarak nispeten kolayca tedavi edilebilir.

Tip 1 ve tip 2 diyabet

Diyabet , yalnızca dokunuştan soğuk olan ayaklara değil, aynı zamanda sinir hasarından dolayı soğuğa neden olan ayaklara da neden olabilir . Diğer semptomlar ayaklarda uyuşma veya karıncalanma içerebilir. Ayakta sinir hasarı ile ilgili herhangi bir semptomunuz varsa, doktorunuza başvurun ve kesilmeleri veya yaralanmaları kontrol etmek için ekstra özen gösterin. Termal Mest Çorap Yorumları bahsedilmektedir.

Hipotiroidi

Bu durum tiroid az olduğunda ve yeterli tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Bu vücudun metabolizmasına engel olur. Metabolizma hem kalp atışı hem de vücudun sıcaklığını kontrol ettiği için, düşük bir tiroid, dolaşım ve daha soğuk ayakların azalmasına katkıda bulunabilir.

 • Soğuk ayakların diğer daha az yaygın nedenleri şunlardır:
 • periferik vasküler hastalık veya plaklara bağlı arterlerin daralması
 • Kan damarlarının spazm olduğu Raynaud fenomeni
 • arterioskleroz
 • Diğer sebeplerden sinir hasarı

Ne zaman bir doktora görünmeliyim?

Soğuk ayaklarınızın olduğunu fark ettiyseniz, bir sonraki fiziksel bedeninizde doktorunuza danışabilirsiniz.

Soğuk ayak yaşarsanız doktorunuza en kısa zamanda bir randevu alın ve:

 • iyileşmek için uzun süren ayak parmaklarınızda ve parmaklarınızda yaralar
 • yorgunluk
 • kilo değişiklikleri
 • ateş
 • eklem ağrısı
 • deride kızarıklık veya cilt kalınlaşması gibi değişiklikler

Ayaklarınız üşüyorsa, derhal doktora başvurmanız gerekir, ancak cildiniz dokunma hissini hissetmez. Bu nörolojik bir durumun belirtisi olabilir.

Soğuk ayakların nedeni nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz fiziksel muayenede bulunacak ve ayaklarınızdaki farklı bölgelere basarak travma veya sinir hasarı bulguları arayacaktır. Muhtemelen anemi, diyabet veya hipotiroidizm gibi durumları kontrol edebilen kan işlerini düzenlerler.

Doktorunuz, kalp hastalığınızın ya da dolaşım bozukluğunun bir neden olduğundan şüpheleniyorsa, kalbin işleyişini değerlendirmelerine yardımcı olacak bir elektrokardiyogram isteyebilir . Ayrıca, ayak bileği-brakiyal indeks metnini de uygulayabilirler; burada, hangi hastaların etkilendiğini görmek için farklı uzuvlarda kan basıncını ölçerler. Periferik arter hastalığının bir neden olabileceğini bulmuşlarsa, damarlarınızdaki kan akışına bakmak için bir ultrason isteyeceklerdir. Termal Mest Yorumları bahsedilen konular arasında da yer almaktadır.

Soğuk ayaklara neden olan rahatsızlıklar nasıl tedavi edilir?

Tedaviler soğuk ayaklarınızın altında yatan nedene bağlı olacaktır. Genel olarak, doktorunuz dolaşımını iyileştirmek için düzenli egzersiz önerecektir. Egzersiz aynı zamanda kalp rahatsızlıkları da dahil olmak üzere diğer durumların tedavi edilmesine veya önlenmesine yardımcı olabilir.

Hipotiroidizm ve anemi gibi soğuk ayakların bazı nedenleri ilaçlarla tedavi edilebilir. Doktorunuz, Raynaud veya belirli kalp rahatsızlıkları gibi durumlar için kan damarlarının açılmasına yardımcı olabilecek kalsiyum blokerleri reçete edebilir.

Soğuk ayaklara neden olan durumların görünümü nedir?

Birçok insan hayatlarının bir noktasında soğuk ayaklar yaşayacaktır, ancak soğuk ayaklarınızın sadece bir battaniyeye ihtiyaç duymaktan daha ciddi bir belirtinin olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla randevu alın. Sizin ve ayaklarınızın sağlıklı olduğundan emin olmak için bazı testler yapabilirler. Şüphe duyduğunuzda, ayaklarınızı hemen ısıtmak için her zaman bazı kardiyo egzersizleri yapabilir veya ekstra sıcak çoraplar giyebilirsiniz.

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )