Termal Mest çorap Ürün Görseli

Çorapla uyumak faydalı mı?

Uyuyamıyorum, soğuk ayaklar

Soğuk ayak, huzursuz gecelerin arkasındaki nedendir. Ayaklarınız soğuk olduğunda, kan damarlarını sıkıştırabilirler ve daha az kan dolaşımına neden olurlar. Göre Ulusal Uyku Vakfı, yatmadan önce ayaklarını ısıtmak yatma zamanı senin beynini net bir uyku sinyali vermek yardımcı olur.

Ayaklarınızı ısıtmanın en kolay yolu nedir? Çorap. Yatakta çorap giymek, geceleyin ayaklarınızı sıcak tutmanın en güvenli yoludur. Çeltik çorabı, sıcak su şişesi veya ısıtma battaniyesi gibi diğer yöntemler aşırı ısınmanıza veya yanmaya neden olabilir.

Uyku, gece çorap giymenin tek yararı değildir. Bu yeni alışkanlığın hayatınızı nasıl değiştirebileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Neden çoraplarla yatmalısın

Vücudunuzun sıcak kalmasına yardımcı olmaktan başka, gece çorap giymek de ekstra avantajlara sahiptir:

 • Sıcak basmaları önleyin: Bazı kadınlar, vücutlarının sıcaklığını soğutmak için kullanışlı çoraplar bulurlar.
 • Çatlak topuklarını iyileştirin: Nemlendirdikten sonra pamuklu çorap giymek topuklarınızın kurumasını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Potansiyel orgazmları artırın: Araştırmacılar BBC’ye göre, yanlışlıkla çorap giymenin katılımcıların yüzde 30 oranında bir orgazm elde etme yeteneğini arttırdıklarını keşfetti.
 • Raynaud’un salgınının şansını azaltın: Raynaud hastalığı, cildin etkilenen bölgelerinde, genellikle ayak parmaklarında ve parmaklarda dolaşımı kaybedip titremeye veya şişmeye başlar. Gece çorap giymek, ayaklarınızı sıcak tutarak ve kan dolaşımda tutarak bir saldırıyı önlemeye yardımcı olabilir.
Ne çorap giymek

Merino yün veya kaşmir gibi doğal yumuşak liflerden yapılmış çoraplar en iyisidir. Genellikle pamuklu veya yapay elyaf çoraptan daha pahalıya mal olurlar, ancak ekstra paraya da yeter. Seçtiğiniz çorapların sızdırmazlığı sağlamadığından dolaşımı kısıtlayabilir ve ayaklarınızın ısınmasını engelleyebilirsiniz.

Dolaşımı arttırmak için

 1. Ayaklarınızı yatmadan önce masaj yapın.
 2. Masaj yağı ya da gözde nemlendiricinize kapsaisin kremi gibi doğal bir dolaşım arttırıcı ekleyin. Bu, kan akışını daha da yükseltir.
 3. Çoraplarınızı üzerlerine oturmadan veya bir saç kurutma makinesiyle giyerek ısıtın.

Uyurken çorap giymenin bir dezavantajı aşırı ısınmış olmasıdır. Aşırı ısınır veya fazla sıcak hissederseniz, çoraplarınızı tekmeleyin veya ayaklarınızı battaniye dışında bırakın.

Sıkıştırma çorabı ne olacak?

Doktorunuz tarafından reçete edilmediği sürece sıkıştırma çorapları giymekten kaçının. Kan akışını arttırarak dolaşımı arttırdığı bilinmesine rağmen, yatmaları gerekmez. Sıkıştırılmış çoraplar, kan akışınızı ayağınızdan uzaklaştırır ve yatarken olduğunuz zaman kan akışını engeller.

Kendi pirinç çoraplarınızı nasıl hazırlarsiniz

Sıcak bir banyo veya ayak banyosu mevcut değilse veya yatağınızda daha uzun süreli ısı kaynağına sahip iseniz, çorap çorabı kullanmayı deneyebilirsiniz. İhtiyacın olacak:

 • sağlam çoraplar
 • pirinç
 • lastik bantlar

Adımlar:

 1. Her çorabın içine 3 bardak pirinç dökün.
 2. Çorabı sağlam bir lastik bantla kapatın.
 3. Mikrodalga fırında pirinç çoraplarını 1 ila 2 dakika ısıtın.
 4. Soğuk ayaklarınızın yanındaki battaniyelerin altına sürün.

Kaçınılması gereken şeyler

 • Pirinç çoraplarını fırında ısıtmayın; bu bir yangın tehlikesine neden olabilir.
 • Bir yanık alabilmeniz için cilt hassasiyetinizi azaltmanız durumunda kullanmayın.
 • Yanık kazalarını önlemek için denetleme yapamıyorsanız, çocuklar ya da yaşlı erişkinlerde kullanmayın.
Ayaklarınızı sıcak tutmanın diğer yolları

Sıcak ayak banyolarının kemoterapi alanlarda uykusuzluğun ve yorgunluğun hafifletilmesine yardımcı olduğu bulundu . Alarak sıcak bir banyo ya da sadece bir ayak banyosu yatmadan önce de vücut ısısını arttırır ve uykuya daha kolay düşmek yardımcı olabilir. Sıcak banyoları da doğal olarak bulunabilen bir çözümdür ve herhangi bir ilacı içermez.

Ayaklarınız sürekli soğuksa, dolaşımınız hatalı olabilir. Eğer ciddi dolaşım sorunlarınız varsa veya diyabet gibi kronik hastalıklarınız varsa doktorunuza danışın.

Çocuklar ve bebekler çorapla yatabilir mi?

Bebekler ve çocuklar için elektrikli battaniyeleri veya ısı çorapları kullanmaktan kaçının. Uykuyu teşvik etmenin en güvenli yolu, yatmadan önce rutinin bir parçası olarak güzel bir sıcak banyoldur ve ardından ayaklarını önceden ısıtılmış çoraplara giydirir.

Bir sıcak su şişesi kullanmayı seçerseniz, sıcaklığın güvende olduğundan emin olun ve etrafında yumuşak bir pamuklu battaniye yerleştirin, böylece şişe ve cilt arasında doğrudan temas yoktur.

Bebeğinizi veya çocuğunuzu daima aşağıda belirtilen işaretler için kontrol edin:

 • ısınma
 • terlemek
 • kırmızı yanaklılar
 • Ağlamak ve Kusura bakma

Bu işaretleri fark ederseniz, ilave kat giysileri veya battaniyeleri hemen çıkarın.

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )