Termal Mest çorap Ürün Görseli

Neden Termal Çorap

Soğuk ayakların mı var?

“Soğuk ayaklar” ifadesi, düğün gibi büyük bir olaydan önce sinirlenmeye gönderme yapmaz. Bazı insanlar kelimenin tam anlamıyla soğuk ayakları vardır; bu ayakları da soğuk hissederler, onlara karşı soğuk hissederler, dokundukları gibi soğuk olurlar ya da her ikisi birden.

Birçok kişi hayatlarının bir noktasında soğuk ayaklar yaşayacaktır. Bazı nedenler geçici ve zararsızdır, ancak bazıları daha ciddi sağlık koşullarına işaret edebilir.

Soğuk ayağa neden olan şey nedir?

Soğuk ayak farklı nedenleri vardır. Bazen en basit sebep sıcaklık eksikliği. Eğer kot pantolonluysanız ve bir t-shirt’seniz ve ayağınız çıplaksa, ilk başta soğuk olabilmeleri mantıklıdır. Bununla birlikte, başka sebepler de var.

Zayıf dolaşım

Bu soğuk ayakların en yaygın nedenlerinden biridir. Zayıf dolaşım, vücudunuzun diğer bölgelerinden daha soğuk olmasını sağlayacak kadar sıcak kanların ayaklara düzenli olarak ulaşmasını zorlaştırabilir.

Dolaşım problemleri kalp rahatsızlığının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir; kalpte kalp vücuda hızlı bir şekilde kan pompalamak için mücadele eder. Zayıf dolaşım, oturmuş bir yaşam biçiminden çok fazla oturmanın bir sonucu olabilir. Bütün gün bir çalışma masasında oturursanız, bunu yaşayabilirsiniz. Sigara içmek zayıf dolaşıma da neden olabilir.

Anemi

Anemi, alyuvarların yetersizliğinde ortaya çıkar. Bu, özellikle şiddetli anemi vakalarında, soğuk ayakların bir diğer yaygın nedeni. Demir eksikliği anemi, çok sağlıklı insanlarda bile ortaya çıkabilir. Diyetteki değişikliklerle ve takviyeleri alarak görece kolaylıkla tedavi edilebilir.

Tip 1 ve tip 2 diyabet

Şeker hastalığı, yalnızca dokunması soğuk ayaklara değil, aynı zamanda sinir hasarına bağlı olarak soğuk hissettiren ayaklara neden olabilir. Diğer semptomlar ayakta hissizlik veya karıncalanma olabilir. Ayaklarda herhangi bir sinir hasarı belirtisi yaşıyorsanız, doktorunuza danışın ve kesikler veya yaralanmalar olup olmadığını kontrol etmek için özen gösterin.

Hipotiroidi

Bu durum, tiroid azalıp yeterli tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Bu, vücudun metabolizmasına müdahale eder. Metabolizma hem kalp atışını hem de vücut sıcaklığını kontrol ettiğinden, düşük aktif bir tiroid, azalmış dolaşım ve soğuk ayaklara katkıda bulunabilir.

Soğuk ayakların diğer az yaygın nedenleri şunları içerir:

 • periferik vasküler hastalık veya plaklara bağlı arterlerin daralması
 • Raynaud fenomeni, burada kan damarlarının spazmı
 • arterioskleroz
 • diğer nedenlerden kaynaklanan sinir hasarı
Ne zaman bir doktor görmeliyim?

Soğuk ayaklarınız olduğunu fark ettiyseniz, bir sonraki fiziksüzünüzde doktorunuza danışabilirsiniz.

Soğuk ayaklarınız varsa ve mümkünse en kısa sürede doktorunuzla randevu alın:

 • parmaklarınızın üzerindeki yaralar ve iyileşmek için uzun zaman alıyor parmaklarınız
 • yorgunluk
 • ağırlık değişiklikleri
 • ateş
 • eklem ağrısı
 • Cildinizdeki herhangi bir değişiklik, örneğin döküntü veya cilt kalınlaşması

Ayaklarınız soğuksa, ancak derinize dokunmak için soğuk hissetmezse, derhal doktorunuzu aramalısınız. Bu nörolojik bir belirtinin bir belirtisi olabilir.

Soğuk ayağa neden teşhis konuyor?

Doktorunuz fiziksel muayene yapacak ve ayaklarınızın farklı bölgelerine basarak travma veya sinir belirtileri arayacaktır. Anemi, şeker hastalığı veya hipotiroidizm gibi durumları kontrol edebilecek muhtemelen kan verimi isteyeceklerdir.

Doktorunuz, bir kalp hastalığının veya dolaşım bozukluğunun bir sebeb olduğundan şüpheleniyorsanız, kalbinizin işleyişini değerlendirmelerine yardımcı olacak bir elektrokardiyograf sipariş verebilir. Bunların hangisinin etkilenip etkilenmediğini görmek için farklı kol ve bacaklardaki kan basıncını ölçen bir ayak bileği-brakiyal indeks metni de uygulayabilirler. Periferik arter hastalığının bir neden olabileceğini bulursa, arterlerindeki kan akışına bakmak için bir ultrason sipariş edecekler.

Soğuk ayaklara neden olan koşullar nasıl tedavi edilir?

Tedaviler, soğuk ayaklarınızın altında yatan nedene bağlı olacaktır. Genel olarak, doktorunuz muhtemelen dolaşımı iyileştirmek için düzenli egzersiz yapmanızı önerir. Egzersiz ayrıca kalp rahatsızlıkları da dahil olmak üzere diğer rahatsızlıkların tedavisinde veya önlenmesinde yardımcı olabilir.

Hipotiroidizm ve anemi gibi soğuk ayağın bazı nedenleri ilaçlarla tedavi edilebilir. Doktorunuz, Raynaud veya belirli kalp rahatsızlıkları gibi durumlar için kan damarlarını açmaya yardımcı olabilecek kalsiyum blokerleri reçete edebilir.

Soğuk ayağa neden olan koşulların görünümü nedir?

Bol miktarda insan, hayatlarının bir noktasında soğuk ayaklar yaşar, ancak soğuk ayaklarınızın sadece bir battaniyeye ihtiyaç duymaktan daha ciddileşmiş bir belirtisi olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla randevu alın. Sizin ve ayağınızın sağlıklı olduğundan emin olmak için bazı testler yapabilecekler. Şüpheniz olduğunda, her zaman bazı kardiyo egzersizleri yapabilir veya ayaklarınızı hemen ısıtmak için ekstra sıcak çoraplar koyabilirsiniz.

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )